reklama

Expo 2017 v Astane

Ako vyzeralo Expo v hlavnom meste Kazachstanu ? A čo slovenský pavilón? A aké pravidlá má šport kokpar?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Existujú dva druhy Expo výstav. Tzv. world Expo, alebo univerzálna výstava, v ktorej krajiny predvádzajú svoje najnovšie úspechy, takáto výstava bola v roku 2015 v Miláne a v roku 2020 bude v Dubaji. Medzi dvoma svetovými Expo sa ale uskutočňuje aj špecializovaná výstava s kratším, menším formátom, venovaná konkrétnej oblasti. Teraz už hovorím o astanskom Expe 2017 s témou Budúca energia. 

 

Výber Kazachstanu ako dejiska výstavy budil trochu kontroverzie. Predsa len, krajina, ktorej ekonomika je závislá na fosílnych palivách a iných nerastných surovinách, má usporiadať výstavu o alternatívnych ekologicky udržateľných energetických zdrojoch? Hlasovací výbor však presvedčil dobre pripravený projekt sľubujúci využitie obnoviteľnej energie spolu s ochotou investovať nemalé prostriedky. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem všadeprítomných reklám vyvesených po celom Kazachstane zažívam prvý reálny kontakt s Expom na astanskom hlavnom bulvári Norzhold. Každá zo zúčastnených krajín či organizácií má na ulici svoju figúrku držiacu zemeguľu, pomaľovanú národnými motívmi. Viaceré postavičky sú esteticky pekné a zaujímavé, nestratí sa ani tá slovenská. 

Postavičky
Postavičky (zdroj: Tomáš Skukalík )
Slovensko
Slovensko  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Slovensko
Slovensko  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Česká republika
Česká republika  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Etiópia
Etiópia  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Benin
Benin (zdroj: Tomáš Skukalík )
Madagaskar
Madagaskar  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Grécko
Grécko  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Deň pred návštevou samotného výstaviska idem pozrieť sprievodné podujatia. Dozvedel som sa o nich len po vytrvalom googlení, tu propagácia žalostne zlyháva, mnohé podstránky oficiálneho webu v angličtine na mobile nefungujú. A tak to aj v realite vyzerá. 

Hŕstka ľudí na hipodróme sleduje Majstrovstvá sveta v kokpare, konskom póle s telom kozy. Asi neoficiálne, no tie skutočné neexistujú. O najtradičnejší stredoázijský šport by pritom určite malo záujem viac cudzincov. Presný denný program ale nebolo možné v angličtine na internete vyhľadať, a ten, čo nájdem pri pokladni, nakoniec vlastne aj tak neplatí. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celkovo sa zúčastňuje 14 tímov, jazdeckú tradíciu potvrdzujú aj Maďari, z recesie prišli zástupcovia USA, kovboji a profesionálni rodeo jazdci. Pravidlá sú profesionálnejšie, na rozdiel od kokparu, ktorý som sledoval v Kirgizsku, no zase chýba dedinská atmosféra, a aj tá koza je len gumená... 

Nástup na zápas
Nástup na zápas (zdroj: Tomáš Skukalík )

Ihrisko je zhruba dvojtretinové oproti futbalovému, v strede kruh na "vhadzovanie" po skórovaní, rovnaké dva kruhy sú od neho napravo a naľavo pre prípad priestupkov, na konci ihriska sú na tráve nakreslené menšie kruhy, do ktorých je potrebné kozu položiť. Ak vyskočí, smola, bod nie je. Áno, aj to sa stáva, nie je to také ľahké, pri plnom cvale. Pri buly je koza položená na zemi, dvaja jazdci v kruhu sa pretláčajú, kým jeden z nich nedokáže repliku uchopiť. Z každého družstva sú na ploche štyria jazdci, ďalších osem je pripravených na striedanie počas hry, zápas trvá 2x20 minút. A Číňania sú jasne lepší ako Rusi. To je všetko, čo viem. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Štart ju koze
Štart ju koze (zdroj: Tomáš Skukalík )
Chytenie kozy
Chytenie kozy (zdroj: Tomáš Skukalík )
Zápas
Zápas (zdroj: Tomáš Skukalík )
Zápas
Zápas (zdroj: Tomáš Skukalík )
Príprava na vhadzovanie
Príprava na vhadzovanie (zdroj: Tomáš Skukalík )
Boj o pozíciu
Boj o pozíciu  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Jeden zápas je tak akurát, naozaj chýba napätie a atmosféra, no podstatne väčším sklamaním je pre mňa neďaleká Etno Hall, čo mala byť dedinka zobrazujúca tradície. Hm, zopár júrt so suvenírmi, k tomu asi štyri domčeky európskych národov s tradičnou kuchyňou. Program je znova pre srandu, namiesto koncertu ako jediný divák sledujem generálku vystúpení ľudových súborov kazašských etník a regiónov. Aspoň nová skúsenosť zo zákulisia, režisér situáciu s nervami nie vždy zvláda. 

Generálka
Generálka (zdroj: Tomáš Skukalík )
Generálka
Generálka (zdroj: Tomáš Skukalík )
Z rozprávky
Z rozprávky  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Zažívam aj prvý osobný kontakt s čitateľom tohto blogu. Toľká sláva. Náhodou stretávam v autobuse Michala, pracuje v Astane na Expe v slovenskom pavilóne. Podľa jeho slov sú reakcie návštevníkov pozitívne, snáď len neklamal o svojom zamestnávateľovi. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Umelecká tvorba umelej inteligencie
Umelecká tvorba umelej inteligencie  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Umelecká tvorba umelej inteligencie
Umelecká tvorba umelej inteligencie  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Poďme ale už k samotnej výstave. Mal som len hmlistú predstavu, čo očakávať. Niečo veľké, obrovský areál. Prekvapenie. V podstate išlo o malý pekne kompaktný priestor, v strede zemeguľa s 80 metrovým priemerom, okolo reštaurácie, špecializované pavilóny či výstavy sponzorských spoločností, po obvode sa prezentovali jednotlivé zúčastnené krajiny, ktorých bolo viac ako 100. Všetko presklené, budiace dojem futuristického nákupného strediska. Organizácia zvládnutá kvalitne, aj keď napríklad mapu som si musel vypýtať, no všade množstvo anglicky hovoriacich dobrovoľníkov ochotných pomôcť. Vstupné vo výške 10€ pokladám za viac ako prijateľné, areál cez pracovný deň nebol s výnimkou dvoch-troch hodín krátko po obede preplnený, no aj vtedy sa tvorili len menšie rady. 

Areál Expa
Areál Expa (zdroj: Tomáš Skukalík )
Areál Expa
Areál Expa (zdroj: Tomáš Skukalík )
Areál Expa
Areál Expa (zdroj: Tomáš Skukalík )
Areál Expa
Areál Expa (zdroj: Tomáš Skukalík )
Areál Expa
Areál Expa (zdroj: Tomáš Skukalík )

Najviac sa mi páči nemecký pavilón, hoci môžem byť ovplyvnený tým, že som ho navštívil ako prvý, predsa len informácie sa do istej miery opakovali. Nemci výborne vysvetlili fungovanie jednotlivých súčastí pasívneho domu, zaujal ma pre mňa nový koncept tvorby energie fotosyntézou rias v nádržiach pripevnených na stene budovy. Nechýbala interaktívna vložka v podobe hojdačky, ktorá pri hojdaní a rozkývaní hladiny v strede umiestnenej nádrži produkovala energiu na svietenie. 

Nemecký pavilón
Nemecký pavilón  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Nemecký pavilón
Nemecký pavilón  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Všeobecne sa krajiny okrem prezentácie svojich úspechov a vízií v oblasti ekologicky udržateľnej energetiky snažili aj zabaviť, či poučiť zariadeniami, ktorých sa bolo možné dotknúť, fyzicky overiť, vyskúšať základné zákony alternatívnych zdrojov. V tomto boli majstrami Rakúšania, šlapanie na desiatkach bicykloch malo vždy iné následky, napríklad nabehol obraz na televízore. Kým sa človek neunavil. 

Rakúsky pavilón
Rakúsky pavilón  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Podobne upútali aj Česi, hoci predviedli skôr pokusy zo stredoškolskej fyziky. Poliaci ma zaviedli do svojho lesa, po stlačení gombíkov cítim vôňu daného kvetu, alebo zvuk zvieraťa. Originálni skúsili byť v USA. Je síce pravdou, že budúcnosťou sú kvalitné medziľudské vzťahy, ako ukázali vo videu, no potrebujeme aj praktické riešenia. Tu im už pointa unikla. 

Český pavilón
Český pavilón  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Ropné krajiny nešetrili peniazmi a vystavali pôsobivé expozície. Konečne sa aspoň takto dostávam aj do Turkmenistanu. K dispozícii sú knihy s legendárnymi myšlienkami Turkembašiho. Zjavne mal čo povedať aj k energetickej tematike.

Azerbajdžan
Azerbajdžan  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Azerbajdžan
Azerbajdžan  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Chápem, že malé karibské či africké krajiny práve neovplývajú financiami, no aj tak príliš nerozumiem ich malým stánkom v tzv. zónach, ktoré sú len predajňami suvenírov. No aj trochu väčšie či bohatšie krajiny, napadá ma trebárs Gruzínsko alebo Pakistan, pochopili Expo ako predajnú príležitosť pre lokálne produkty. K rozdávaniu darčekov sa uchýlila len Argentína, a tak postupne v areáli pribúdali bledomodré igelitky. Čo príliš ekologické teda nie je. 

Karibská zóna
Karibská zóna (zdroj: Tomáš Skukalík )
Stánky
Stánky (zdroj: Tomáš Skukalík )

Ako zhodnotiť slovenský pavilón? Na európske pomery lepší priemer. Vzhľadom k obmedzeným priestorom, za ktoré sme si zaplatili, sa asi viac ani ukázať nedalo. Koncept mimoriadne inovatívnej krajiny, ktorú je dobrý nápad navštíviť, bol kvalitne spracovaný, výrazný a jasne čitateľný. Otázkou je, či pravdivý. 

Pútavá je predovšetkým vonkajšia stena pavilónu, výborne graficky spracovaná. Vnútro začína galériou našich vedcov, Banič, Hell a ďalší. Súčasnosť reprezentuje dáždniková nabíjačka a najmä otvorená ecokapsula, do ktorej sa dá nakuknúť a vojsť, táto skúsenosť môže ostať v mysliach návštevníkov. Rovnako ako pekné videá zobrazujúce krásy Slovenska, sýte farby, naša veľkoplošná obrazovka je zjavne kvalitnejšia, ako mali iné krajiny, kde bol často obraz mdlý. 

Vstup do nášho pavilónu
Vstup do nášho pavilónu (zdroj: Tomáš Skukalík )

V strede pavilónu na podstavci mozog, v oddychovej zóne padajúca voda a niekoľko umeleckých diel, moderných, nič tradičné, čo zapadá do celkového konceptu, posolstva prezentácie. Trochu len nesedí druhá veľká obrazovka, na ktorej bežia šprinty Petra Sagana. Jasné, môžeme sa ním pochváliť, a aj by sme mali, no súvis s najnovšími vychytávkami v oblasti energetiky mi uniká. Teda dúfam, že žiadny ani neexistuje. Aspoň sme ale pridali bicykel, na ktorom sa dalo jazdiť, čiže nejaká interaktívna skúsenosť. 

Kazaška pozrela ecokapsulu
Kazaška pozrela ecokapsulu (zdroj: Tomáš Skukalík )

Pavilóny vedia unaviť, striedam ich so sprievodnými podujatiami. Akrobatickí skáčúci tanečníci, kultúrnu šou predvedie Bangladéš, ktorý má práve dnes na Expe svoj "deň". Takisto niektoré krajiny usporiadavajú vo svojich pavilónoch krátke ukážky, Srílančania bubnujú, Bielorusky v krojoch spievajú. 

Bangladéšski tanečníci
Bangladéšski tanečníci (zdroj: Tomáš Skukalík )
Akrobati
Akrobati (zdroj: Tomáš Skukalík )
Srí Lanka
Srí Lanka  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Srdcom Expa ju Nur Alem, v strede výstaviska ležiaca obrovská guľa. V jej podstavci je pavilón hosťovského Kazachstanu, nečakane pomerne nudný, plno videí s názormi kazašských vedcov a odborníkov, ktoré samozrejme vôbec nikto nepozerá. Páči sa mi len replika slávneho tokamaku, fúzneho reaktora, ktorý však zatiaľ v praxi stále viac energie spotrebuje ako vyrobí. 

Tokamak
Tokamak (zdroj: Tomáš Skukalík )

Jednoznačne najzaujímavejšou časťou výstavy je samotná guľa, v ktorej je Múzeum budúcnosti, špičkové po obsahovej stránke, aj čo sa týka samotného prevedenia. Na jednotlivých poschodiach sú interaktívnou formou aj pomocou skutočných prototypov prezentované koncepty zariadení na produkciu energie zo všetkých možných alternatívnych zdrojov. Človek so skutočným záujmom o budúcnosť energetiky by v ňom dokázal stráviť aj celý deň. Ja síce ním nie som, no aj tak mi trochu prekážajú davy ľudí, ktorých jediným cieľom je škaredá selfie s okoloidúcimi v pozadí, pred ťukajúcimi deťmi bránim svoje dotykové obrazovky škaredými pohľadmi. 

Prílivová energia
Prílivová energia (zdroj: Tomáš Skukalík )
Prílivová energia
Prílivová energia  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Prílivová energia
Prílivová energia  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Na mesiaci
Na mesiaci (zdroj: Tomáš Skukalík )
Na mesiaci
Na mesiaci (zdroj: Tomáš Skukalík )
Na mesiaci
Na mesiaci (zdroj: Tomáš Skukalík )

V noci Expo vrcholí vizuálne a esteticky. Na zemeguli je premietaná svetelná show, efektný pochod kráča areálom. Fontána kreslí vo vzduchu vodné obrazce, krajšiu som nikdy nevidel. Najväčší zážitok mám ale z koncertu, kvôli ktorému som si vybral na návštevu presne dnešný deň. 

V noci
V noci (zdroj: Tomáš Skukalík )

Obrovský, minimálne 200 členný orchester. Pravé krídlo zložené z klasických nástrojov, na ľavom ľudové kazašské hudobné inštrumenty v rukách tradične oblečených dievčat. Pred ne chodia sólisti či dirigenti, repertoár obsahuje mnohé známe skladby v orchestrálnom prevedení. Poteší ma Van Halen na saxofónoch a klarinetoch, hoci pokúsiť sa zahrať Eddieho sólo na trúbke, to chcelo naozaj odvahu. Záverečný Queen s operným spevom je už len skvelou bodkou. 

Orchester
Orchester  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Orchester
Orchester  (zdroj: Tomáš Skukalík )

P. S. Blog je zverejňovaný s miernym časovým oneskorením, Expo som navštívil v jednom z posledných dní otvorenia, dnes je už skončené. Celkovo hodnotím podujatie vysoko pozitívne, mal som informáciami a zábavou doslova nabitý deň, lepšie by bolo prísť na dva. 

Tomáš Skukalík

Tomáš Skukalík

Bloger 
  • Počet článkov:  65
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Človek s otvoreným pohľadom na svet. Budem prinášať svoje dojmy doplnené pár informáciami z približne 200 dňovej cesty Irán-Turkmenistan-Uzbekistan-Tajikistan-Kirgizsko-Kazachstan-Rusko-Mongolsko-Čína. Snáď niekoho inšpirujem alebo poteším zaujímavým čítaním. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu