reklama

Astana- Dubaj Strednej Ázie?

Ako vyzerá moderná metropola Kazachstanu? Prezradím- fantasticky. Veď sa o tom radšej presvedčte samy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Astana, predtým nazývaná Akmola, sa stala hlavným mestom krajiny vcelku nedávno, v roku 1997. Bolo logickým krokom umiestniť metropolu v tak obrovskom štáte na centrálnejšiu polohu, než mala južne ležiaca Almata, predovšetkým však prezident Nazarbajev potreboval priestor na svoje budovateľské chúťky. A aj sa mu to podarilo, dnešná Astana je skutočne výstavným mestom. 

Mešita Hazret Sultan
Mešita Hazret Sultan (zdroj: Tomáš Skukalík )
Hazret Sultan
Hazret Sultan (zdroj: Tomáš Skukalík )
V mešite
V mešite (zdroj: Tomáš Skukalík )
V mešite
V mešite (zdroj: Tomáš Skukalík )

Už cesta autobusom zo železničnej stanice na hostel je akoby vyhliadkovou jazdou. Míňam megalomanské stavby, raz napravo, potom naľavo. Využívať hromadnú dopravu v Astane je maximálne jednoduché, na stránke stačí na mape kliknúť na dva body, a následne si len vybrať spoje z najbližšej zastávky. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Železničná stanica
Železničná stanica  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Reštaurácia
Reštaurácia  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Ulice Astany
Ulice Astany  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Staviame
Staviame (zdroj: Tomáš Skukalík )

Hm, napísal som, že idem na hostel. V skutočnosti je to ale byt na 10.poschodí v jednom z vysokých panelákov stále rastúcej novej štvrti Highvill. 160 metrov štvorcových, údajne za cenu 150 000 USD. V Biškeku som pritom videl reklamy na novostavby za 400€. Ako vraj všetky novostavby v Astane, aj tento byt je dosť nekvalitný, viditeľné aj mojim laickým okom. Krivé kuchynské dvierka, niektoré skrinky ani úplne nezavriem, rozkývané batérie, WC, kachličky na komplikovaných miestach chýbajú, rúry trčia. 

Hostel
Hostel (zdroj: Tomáš Skukalík )
V jednom z okien je hostel
V jednom z okien je hostel (zdroj: Tomáš Skukalík )

Z bytu som zmätený, neviem, kto je hosť a kto domáci. Ich život musí byť dosť obmedzený, dve veľké izby premenili na mužskú a ženskú nocľaháreň, im súkromie neostalo, televízor je na chodbe, počítač v kuchyni. Každopádne, rodina má zvláštny denný režim, dva krát sa vrátim po polnoci, byt zamorený vôňami, a pri kuchynskom stole práve hoduje hromada ľudí. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Promenáda popri rieke
Promenáda popri rieke (zdroj: Tomáš Skukalík )
Promenáda popri rieke
Promenáda popri rieke  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Nočný pohľad na centrum
Nočný pohľad na centrum (zdroj: Tomáš Skukalík )

Potulky mestom začínam v Prezidentskom parku, promenádou po brehu rieky, posedím na lavičke so zabudovanou nabíjačkou. Neďaleký Palác mieru a zmierenia v tvare pyramídy vyzerá trochu ošumelo, hoci ide tiež o relatívne novú stavbu. V noci hrajú okolité paneláky farbami, na vrchole pyramídy svieti oko. Akoby na všetkých pozeralo. Desivé. Alebo to bol presne zámer? 

Palác mieru a zmierenia
Palác mieru a zmierenia  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Oko
Oko (zdroj: Tomáš Skukalík )

Ako vždy v Kazachstane lacné vstupné 1,5€, tentoraz navyše dostávam súkromného sprievodcu, anglicky hovoriacu dievčinu. Začíname v podzemí, v luxusnej opernej sále, kde práve prebieha skúška. Kazaška ma pozve na večerné predstavenie čínskeho divadla, najskôr sa zdráham, vzhľadom na moje oblečenie, ktoré tu so sebou mám, no nechám sa ňou presvedčiť, že to bude v poriadku a môžem prísť. Už naozaj pociťujem deficit umenia, veľmi sa teším. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Tatári, Kazaši, Kirgizi
Tatári, Kazaši, Kirgizi (zdroj: Tomáš Skukalík )
Kostýmy
Kostýmy (zdroj: Tomáš Skukalík )
Kostýmy
Kostýmy (zdroj: Tomáš Skukalík )
Kostýmy
Kostýmy (zdroj: Tomáš Skukalík )

Na území Kazachstanu žije momentálne 30 národností, ich tradičné odevy sú pôsobivo vystavené na prízemí. Niečo podobné som už síce predtým videl v múzeách, no nikdy nie takto kompletnú zbierku, navyše vždy bolo zakázané fotiť. Preskakujeme poschodia s vládnymi pracoviskami a cez záhradu vojdeme do samotnej špičky pyramídy. Malá rokovacia, či kongresová sála, cítim, že tu sa mohli písať dejiny. Impozantné miesto. Len prezident si mohol kúpiť trochu lepšie kreslo, výhľad na jeho palác mu navyše zacláňa stĺp. 

Zimná záhrada v pyramíde
Zimná záhrada v pyramíde (zdroj: Tomáš Skukalík )
Konferenčná sála
Konferenčná sála  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Večer sa vraciam do pyramídy. Rýchlo sa prešmyknem pomedzi nahodené hostesky, moje známe z poobedia sa na mňa usmievajú, zdravia. Poteší ma, že uvidím pár ľudí v rifliach. To som na tom už len o triedu horšie. Usadím sa, Číňan vedľa mňa zisťuje, odkiaľ som. Dlho tápa, spočiatku si Slovensko mýli so Švajčiarskom, čo beriem ako príjemný kompliment. Možno to s našim zahraničným marketingom nebude až tak zlé. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Sála v Paláci mieru a zmierenia
Sála v Paláci mieru a zmierenia  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Úvodné oficiality, zisťujem, že je prítomných pár ministrov a veľvyslancov. A ja, vo svojich turistických nohaviciach a bunde. Čínska ambasádorka akoby štekala povely do mikrofónu, dúfam, že takýmto štýlom nebudú rozprávať aj na uliciach. Znie trochu desivo. 

Predstavenie
Predstavenie (zdroj: Tomáš Skukalík )

Predstavenie Národného divadla provincie Vnútorné Mongolsko je tanečným divadlom, takže nepotrebujem rozumieť jazyku, príbeh čiastočne chápem. Aj tak oň vlastne nejde. Nerád používam superlatívy, no asi nikdy vo svojom živote som nemal lepší zážitok z umenia. Úchvatné. Výstavná scéna, dychberúca exotická hudba, krásne kostýmy. Známy miskový tanec a iné mne neznáme kreácie, netradičné, no ladné pohyby, dokonalá synchronizácia. A nekonečné zimomriavky. Neviem, na ako kanály vysielali prenos, snáď som ho nepokazil, ústa som takmer nezavrel. 

Záverečné pózy
Záverečné pózy (zdroj: Tomáš Skukalík )
Hlavní hrdinovia
Hlavní hrdinovia (zdroj: Tomáš Skukalík )

V noci sa na byte snažím vygoogliť podobné podujatie, alebo inú kultúru, na nasledujúce dni. Márne. Vlastne ani o tomto som na anglickom internete nenašiel zmienku. Všeobecne propagácia sprievodných podujatí ku Expo je na biednej úrovni, je to škoda. Po hodinách snahy nájdem aspoň kusé informácie o Etnohale a šampionáte v Kokpare, nechápem, prečo to nie je zmienené stránke Expa, o tom ale viac až v ďalšom blogu. 

Námestie nezávislosti
Námestie nezávislosti (zdroj: Tomáš Skukalík )
Námestie nezávislosti
Námestie nezávislosti (zdroj: Tomáš Skukalík )
Námestie nezávislosti
Námestie nezávislosti (zdroj: Tomáš Skukalík )

Ďalšou futuristickou budovou vedľa paláca je Národné múzeum. Archeologické expozície ma už nezvyknú osloviť, predsa len bývajú podobné, no táto je výborná, plná zvláštnych predmetov. Páčia sa mi aj tkané obrazy v miestnosti súčasného umenia. Putovné expozície vynechávam, stále verím, hoci možno naivne, že vojakov Terakotovej armády uvidím v plnom počte v Xiane, a egyptské predmety sú známou klasikou. 

Národné múzeum
Národné múzeum  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Národné múzeum
Národné múzeum  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Expozícia
Expozícia  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Expozícia
Expozícia  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Druhým múzeom hodným návštevy je Múzeum armády. Ani sa neplatí, jeho cieľom je zvyšovať záujem a povedomie obyvateľstva o armádnych zložkách republiky Kazachstan. Aspoň tak nejako písali. A myslím, že sa im darí. V prvej miestnosti vlastenecká hudba, patetické video vojaka držiaceho za ruku malého chlapca. 

Mongolskí bojovníci
Mongolskí bojovníci  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Mongolskí bojovníci
Mongolskí bojovníci  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Samotná expozícia je po obsahovej stránke výborná, o moderných priestoroch už ani nemusím hovoriť. Na prízemí stoja v životnej veľkosti vierohodné postavy bojovníkov mongolských a kazašských kmeňov z 8.-12.storočia, medzi nich sa vtipne zamotal vojak II. svetovej vojny. Vystavené sú zbrane a technika od primitívneho kyjaku po súčasnosť. Po prvý krát vidím plameňomet, interiér Mig-u 25, zaujme ma odev ženistu, jeho topánky s množstvom nožičiek mi pripomínajú lunochod. Ako stúpam poschodiami, začínam sa cítiť trochu mrazivo, na čom má asi svoj podiel aj klimatizácia. Rakety zem-zem, zem-vzduch, našťastie, vyradená atómovka z ruských skladov sa nenašla. Priestor na ňu ale stále je. Vrchné poschodie si nechávajú v rezerve, nech nie je zatiaľ prázdne, zaplnili ho umením. 

Interiér Mig-u
Interiér Mig-u (zdroj: Tomáš Skukalík )
Uzly na zimné večery
Uzly na zimné večery  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Po dotyku fotky sa zobrazí príbeh vojaka
Po dotyku fotky sa zobrazí príbeh vojaka (zdroj: Tomáš Skukalík )
Umenie na odľahčenie
Umenie na odľahčenie (zdroj: Tomáš Skukalík )

Novodobé centrum Astany tvorí jeden dlhý bulvár Nurzhol, lemovaný skvostami modernej architektúry. Ukážka toho, čo sa dá vybudovať na zelenej lúke, keď sa do krajiny lejú prúdom peniaze z nerastného bohatstva, ako tomu bolo v Kazachstane pred krízou. Možno lúka nebola úplne zelená, no pochybujem, že sa vtedy niekto staral o to, či na území niekto žije. Ku cti prezidentovi Nazarbajevovi musím dodať, že všetky príjmy neutratil. V kazašskom nerastnom fonde je aktuálne 70 miliárd USD, čo je pri 18 miliónovej populácii slušná suma, nečerpajú z nej ani pri súčasnej kríze prepojeného ruského hospodárstva, vraj čakajú aj horšie časy. 

Filharmónia
Filharmónia  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Knižnica
Knižnica  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Späť ale k bulváru. Na brehu rieky Essil začína pompéznym prezidentským palácom. Pred ním stojí policajt, v smere najlepšieho záberu, a nejaví ochotu sa pohnúť. Aj viem, že to nie je dva krát rozumný nápad, cvaknem ho aj s palácom. Tak som si vyslúžil svoju premiérovú pouličnú kontrolu. Slušne poprosí o doklady, pas nemám, povyťahujem mu nejaké papieriky z ambasády spolu s občianskym. Kuká na to, nechápeme sa, dostáva pokyny z vysielačky, čo neviem, či je zrovna ideálne, ak by som bol naozaj nebezpečný, tak by som im predsa rozumel. Nakoniec ma nechá ísť, čo už so mnou. Fotku som aj tak neskôr vymazal, kazil ju. 

Prezidentský palác
Prezidentský palác (zdroj: Tomáš Skukalík )
Pred palácom
Pred palácom (zdroj: Tomáš Skukalík )
Pred palácom
Pred palácom (zdroj: Tomáš Skukalík )

Palác je obkolesený polkruhom vládnych budov s dvoma zlatými vežami. Nasleduje rezidenčná časť, toto je tá najlepšia adresa v Kazachstane. Sklenené mrakodrapy sa štverajú do neba. Bulvár plný dizajnových kúskov a umeleckých diel s tematikou neonomádstva (sprievodný festival k Expu) ústi pri veži Baiterek.

Mrakodrapy okolo bulváru
Mrakodrapy okolo bulváru (zdroj: Tomáš Skukalík )
Mrakodrapy
Mrakodrapy  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Mrakodrap
Mrakodrap  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Mrakodrapy
Mrakodrapy  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Mrakodrapy
Mrakodrapy  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Symbol modernej Astany a celej krajiny, biela konštrukcia, na ktorej je posadená zlatá guľa. To stelesňuje kazašskú legendu, podľa ktorej mýtický vták Samruk položí zlaté vajce obsahujúce tajomstvá našich túžob a šťastia na vysoký strom, mimo dosah ľudí. Hoci som očakával vyššiu stavbu, okolité budovy Baiterek trochu zatieňujú, aj tak však ide o fantastické umelecké architektonické dielo, od ktorého je ťažké odtrhnúť oči. 

Bulvár
Bulvár  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Baiterek
Baiterek (zdroj: Tomáš Skukalík )
Baiterek
Baiterek (zdroj: Tomáš Skukalík )

Záhrady a námestia pokračujú ku veľkému krivému stanu, nákupnému centru Khan Shatyr. Postavené zo špeciálnych materiálov, vnútri sa udržiava konštantná príjemná teplota, bez ohľadu na to, čo sa deje na kazašskej stepi. Celý bulvár pochopiteľne získa ďalší nový rozmer v noci. Myslím, že obyvatelia sa aj vtedy cítia v meste bezpečne, ženy v šatách a lodičkách vychádzajú z nočných klubov, postavia sa na kraj cesty a rýchlo zastavujú prvé auto. Ja idem peši. 

Bulvár
Bulvár  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Koniec bulváru
Koniec bulváru  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Koniec bulváru
Koniec bulváru  (zdroj: Tomáš Skukalík )
Khan Shatyr
Khan Shatyr (zdroj: Tomáš Skukalík )
Khan Shatyr
Khan Shatyr (zdroj: Tomáš Skukalík )
Vnútri obchodného domu
Vnútri obchodného domu  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Jeden z večerov sa vyberiem na futbal. Chcem zažiť atmosféru, a aké je to byť na štadióne svetových štandardov. Ten v Astane, kazašský národný, je pochopiteľne nový. Umelá tráva, zaťahovacia strecha, všetko funguje úplne hladko, lístok za ľudovú cenu 2,5€ kupujem za pár minút. 

Národný futbalový štadión
Národný futbalový štadión  (zdroj: Tomáš Skukalík )

Hrá sa finálové kolo kvalifikácie Ligy Majstrov, prvý duel Astana na pôde škótskeho Celticu prehrala vysoko 0:5. Asi aj preto sa 30-tisícový štadión zaplní len z dvoch tretín. Takmer výlučne kazašské mladé mužské tváre. Na sedadle si nájdem kartón s domácou zostavou, ktorý sa dá poskladať do tvaru harmoniky, ktorá vie produkovať poriadny rachot. Lacné a šikovné riešenie na zabezpečenie povzbudzovania, atmosféry. 

A diváci žijú. Ja som sa naladil na to, že tiež drukujem Astane, pre istotu, aby ma nezbili. Celtic zahadzuje jednu 100 %-tnú šancu za druhou, domáci len nakopávajú lopty, jedna ich tečovaná strela spoza šestnástky však náhodou skončí v sieti. Kazaši sú vo vytržení, freneticky prežívajú nasledujúce minúty. Kým Škóti nevyrovnajú. Dobre tak, predtým som mal obavy o zdravie niektorých divákov. A aj si to zaslúžili. Cez polčas odchádzam, radšej chcem pozrieť nočné mesto, zápas dvoch pre mňa nevýznamných tímov, v ktorom o nič nejde, ma predsa len úplne nevtiahol. Chyba. Astana nakoniec vyhráva 4:3. Ako, tomu nerozumiem. 

Nur Astana mešita
Nur Astana mešita (zdroj: Tomáš Skukalík )

V Astane si chcem vybaviť mongolské víza. O ambasádach tejto krajiny kolujú len dobré chýry, a taká je aj realita. Žiadne obmedzenia, môžem žiadať 5 dní v týždni. Malá miestnosť, strážnik si odpíše číslo pasu, po chvíli sa za okienkom zjaví nihilistický úradník. Vypíšem jednoduchú žiadosť, muž sa vráti, pozrie na ňu, a spýta sa na meno hotela, v ktorom budem bývať. Kým nejaký vygooglim, povie, nech to nechám tak. Nejaký mi tam medzitým dopísal. Dva dni, a mám víza. Za 58 USD, všetko, čo som potreboval okrem peňazí, bola jedna fotka. Asi najviac ma ale prekvapil tým, že mi aj vydal. Takto si predstavujem služby ambasád. 

Symbol Astany
Symbol Astany (zdroj: Tomáš Skukalík )

Astana budí kontroverzie, na mesto sa dá objektívne pozrieť z dvoch strán. Vynaložené prostriedky museli byť enormné, presnú sumu sa asi nikto nikdy nedozvie. Naďalej sa stavia, hoci už nie vo veľkom rozsahu, priestoru je však na stepi dosť. Na druhej strane, obyvatelia sú na svoje centrum viditeľne hrdí, a právom. Prestíž krajiny sa určite zvýšila, turistický ruch rastie. Mesto vôbec nepôsobí gýčovo, ako napríklad Skopje, práve naopak, mimoriadne atraktívne. 

Tomáš Skukalík

Tomáš Skukalík

Bloger 
  • Počet článkov:  65
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Človek s otvoreným pohľadom na svet. Budem prinášať svoje dojmy doplnené pár informáciami z približne 200 dňovej cesty Irán-Turkmenistan-Uzbekistan-Tajikistan-Kirgizsko-Kazachstan-Rusko-Mongolsko-Čína. Snáď niekoho inšpirujem alebo poteším zaujímavým čítaním. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu