Koľko stojí cestovanie po Uzbekistane?

Autor: Tomáš Skukalík | 28.6.2017 o 10:07 | Karma článku: 10,93 | Prečítané:  5991x

Aké náročné je cestovať krajinou? Rozpočet, rady a tipy z mojej 19 dňovej cesty zo západu na východ Uzbekistanu. Pre inšpiráciu. 

Rozpočet:

Celkovo som minul v priemere 18€ na deň, bez započítania víz a dopravy do/z krajiny. A to som po Uzbekistane cestoval neefektívne hore-dole z dôvodu plánovaného podania žiadosti o ruské víza v Taškente, cenu za taxíky na dlhšie vzdialenosti príliš nezjednával, býval v pekných izbách. Myslím, že aj pri vyššom štandarde sa pár musí zmestiť do 50€/deň. Samozrejme, náklady v Uzbekistane do veľkej miery závisia od kurzu miestnej meny, som od začiatku roku klesol voči euru o viac ako 30%, predpokladám, že inflácia ani zďaleka nebude takto vysoká, čiže cestovanie turistom zlacnelo. 

 

Víza:

Byrokraticky trochu komplikované, ale odmietnutia sú veľmi výnimočné. Najskôr je nevyhnutné získať pozývací list, ten vám vystaví buď cestovná kancelária, alebo si ho zariadite samy. Stačí pripojenie k internetu, najlacnejšie, za 40 USD, službu sprostredkúva hostel Topchan v Taškente, komunikujú promptne, majú výborné recenzie, platiť možno kartou, príde mail s prílohami, tie len vytlačiť. Mňa iba trochu rozladilo, že neskôr mi tvrdili, že u nich musím stráviť minimálne jednu noc, čo jednoducho nie je pravda, mali slušne požiadať, preto som si vybral v Taškente iné ubytovanie, navyše v lepšej lokalite. 

S pozývacím listom už stačí navštíviť ambasádu, osobne som mal výbornú skúsenosť s tou vo Viedni, ústretový personál, víza do hodiny, treba si pripraviť ďalších 85 USD. Uzbecké turistické víza sú na presne stanovených 30 dní, takže treba mať už premyslené, kedy chcete byť v krajine.  

Prechod hraníc:

V mojich prípadoch úplne bezproblémový, no nie vždy to tak musí byť. Citlivou otázkou sú najmä lieky, zakázané sú mnohé u nás bežné lieky na spanie, proti depresii či bolesti. Kompletný zoznam nájdete tu http://caravanistan.com/wp-content/uploads/2012/02/medications_list.pdf. Takisto je pre istotu vhodné vymazať (skryť) pornografické fotky a fotografie, na ktorých ste s miestnymi, vyhnete sa tak vysvetľovaniu. Pravdepodobne budú kontrolované vaše registračné ústrižky z hotelov, nedokázal som sa dopátrať, či a koľko ich môže chýbať, u mňa to problém nebol, no niektorí ľudia vraj boli zadržaní úradmi a vyhostení, hrozí tiež vysoká pokuta. Ideálne je tráviť všetky noci len v oficiálnych hoteloch, vtedy je isté, že sa vyhnete problémom.  Lístok z nočného vlaku plnohodnotne nahrádza registráciu. 

 

Peniaze:

Karty sa dajú používať, ale bolo by to absolútnym nezmyslom, oficiálny kurz je dva krát horší ako ten, ktorý získate na čiernom trhu, ideálne miestnom bazári. Krajina je dolárovo orientovaná, platba v hoteloch je povinne v USD, zmeniť možno aj eurá. Každopádne si prineste dostatočnú hotovosť na celú dobu pobytu plus rezervu. A nezabudnite ju poctivo pri vstupe uviesť do deklarácie, z krajiny je zakázané vyviesť akékoľvek valuty vo vyššej hodnote, než ste mali pri vstupe. Aktuálny kurz na čiernom trhu si pozrite na https://www.dollaruz.com

Uzbecká centrálna banka si stále tak trochu odmieta pripustiť realitu, v obehu sú prevažne len tisícsomové bankovky, najnovší nominál 10 000 som ani nevidel. Nevyhnete sa tak peknej kôpke peňazí, namiesto peňaženky budete nosiť batoh, no aspoň zažijete pocit bohatstva... a môžem potvrdiť, že to má aj svoje praktické výhody, keď vás v púšti prepadnú tráviace problémy.... takmer bezcenné papieriky sa fakt hodili.  

Doprava:

Ideálne je využívať vlakovú sieť, je rýchla, pohodlná a lacná. Cenám na internete netreba veriť, agentúry si prihadzujú, nočný vlak Buchara- Taškent ma stál 8€, rýchlovlak Taškent- Samarkand 10€. Lístky je možné kúpiť vždy aj v centre mesta u predajcu, kde konkrétne sa stačí opýtať, avšak minimálne 3-4 dni vopred, inak môže byť vypredané. 

Druhou trochu drahšou alternatívou sú zdieľané taxíky, cena okolo 2,5€ na 100km, násobne lacnejšie, no aj pomalšie a zriedkavo idúce, sú autobusy. Taxík v rámci mesta stojí okolo eura.  

Ubytovanie:

Veľmi dobrý pomer kvalita- cena, za 10 USD posteľ v peknom hosteli s klimatizáciou a bohatými raňajkami, za 25 USD dvojposteľová izba. Využíval som takmer výlučne booking, vždy množstvo voľných kapacít v rôznych cenových reláciách. Osobne by možno bolo možné zjednať nižšiu cenu, no myslím, že maximálne o 1-2 USD, čo za tú námahu s hľadaním hotela nestojí, navyše z dôvodu registrácie môže byť turista ubytovaný len v tých oficiálnych. Niektoré hotely kontrolujú registráciu za predchádzajúcu noc, a v prípade, že chýba, vás odmietnu ubytovať. 

Jedlo:

Uzbecká kuchyňa je chutná, mäso takmer nikdy nesmie chýbať, národným jedlom je plov, pripomínajúci naše rizoto. Na uliciach je dostatok stravovacích možností, z ramadánu si nič nerobia. Prekvapia ma naozaj nízke ceny. Jedlo z fasfoodu pod euro, okolo eura zaplatíte za základné jedlo typu špagety v lokálnom podniku, ani v turistickej reštaurácii s hlavným chodom, šalátom, chlebom a nápojom neprešvihnete 3€. 

Bezpečnosť:

Čím väčšie mesto, tým viac policajtov som videl, ulice Taškentu nimi boli doslova preplnené. Neobťažovali, žiadne náhodné kontroly, keď som šiel niekam, kam nesmel, len prekrížili ruky na hrudi. Celkovo nestretnete žiadne pochybné individuá, ani v noci, nie je sa čoho obávať. Samozrejme, o súčasnom, ale hlavne bývalom prezidentovi len v dobrom, zdá sa, že ľudia ho mali naozaj radi a v úcte. 

 

Internet:

Miestnu sim kartu som si nekupoval, v každom hosteli bola k dispozícii spoľahlivá wifi sieť. 

 

Ľudia:

Pohodoví, občas sa niekto pristaví na rozhovor, potrasie rukou. V prípade požiadania ochotne pomôžu. Nie všetci sa usmievajú, no určite nehádžu ani negatívne pohľady, ženy si občas držia odstup. Prakticky každý ovláda ruštinu, minimálne základy, s angličtinou je to oveľa horšie. Uzbeci sú moslimovia, no veľmi vlažní. 

 

Zjednávanie:

Zjednávať som musel len pri využívaní taxíkov, kde je prvotná cena väčšinou približne o tretinu nadstrelená. Inak ku mne predajcovia pristupovali férovo, no samozrejme, stále ide len o subjektívnu skúsenosť, oni dobre dokážu odhadnúť ľudí a možno ak by niekoho ohodnotili ako potenciálne ľahkú korisť, správali by sa ináč. 

Odporúčaný itinerár:

Z tria miest Hodvábnej cesty- Chiva, Bukhara, Samarkand- nie je možné vynechať ani jedno, bola by to večná škoda. Na odreagovanie od návalu pamiatok odporúčam bazár v Urgute, pre mňa najlepší v krajine, a pre ľudí, čo majú radi hrady, pevnosti Khorezmu. Taškentu sa asi nevyhnete, no 1-2 dni sa dajú príjemne stráviť aj v hlavnom meste. Ísť viac na západ, do Nukusu a Moynaqu, sa neoplatí, pokiaľ tým smerom nepokračujete niekam ďalej. Celkovo na pohodovú návštevu Uzbekistanu stačí 14 dní, viac samozrejme zabezpečí väčší kľud. 

Krajinu dokonca pokladám za ideálnu pre strednú a staršiu generáciu, túžiacu po exotike bez cestovky. Množstvo historických pamiatok. Možnosť dohovoriť sa s ruštinou. Slušne rozvinutá turistická infraštrukrúra a jasne bádateľná snaha o podporu turizmu, nestratíte sa. Aj na slovenské pomery nízke ceny, turistu sa ani nesnažia za každú cenu ošklbať. Určité skúsenosti a hlavne miera asertivity sú však nevyhnutné. 

Problém zatiaľ navyše ostáva, ako sa do Uzbekistanu dostať. Lacné letenky sú aktuálne v ponuke len do Almaty alebo Biškeku. A odtiaľ je to minimálne jednodenná, fyzicky aj organizačne nie úplne jednoduchá, cesta autobusom. Osobnem si však myslím, že do 1-2 rokov zaradí niektorá nízkonákladovka na zoznam destinácií aj Taškent. 

  
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?