Kurdistan- rozprávková dedinka Palangan a jej obyvatelia

Autor: Tomáš Skukalík | 16.4.2017 o 10:21 | (upravené 16.4.2017 o 23:42) Karma článku: 8,86 | Prečítané:  2745x

Palangan je neskutočne malebným miestom. Skrížené talianske dedinky na útesoch so stredovekými toskánskymi mestečkami, to všetko zasadené do prírody pripomínajúcej to najlepšie z Malej Fatry. A navyše pulzujúce reálnym životom. 

Smerujem do Kurdistanu. Oblasti na hraniciach s Irakom, ktorá je tak trochu mimo tradičných turistických trás. Pri pártýždňovej dovolenke na ňu jednoducho nie je čas. Čo je určite škoda. Kurdi sú najväčším národom na svete bez vlastného štátu, a pri súčasnom geopolitickom vývoji a postoji Turecka sa na tom pravdepodobne ani nič nezmení. Ich počet sa odhaduje na približne 40 miliónov, žijú na území spomínaného Turecka, Sýrie, Iraku, kde majú autonómiu, a Iránu, v ktorom tvoria asi 10% z 80 miliónovej populácie. Na rozdiel od väčšinového šiítskeho obyvateľstva v Iráne sú Kurdi prevažne Sunniti, spolunažívanie je ale mierové, hoci sa občas sťažujú na podinvestovanie ich provincie. 

Pri prestupe v meste Kaymaran si všimnem ulicu plnú obchodov s pestrofarebnými hidžábmi a šatami. Kurdi pristupujú k náboženstvu trochu iným spôsobom. A pestrosť odevov je neoddeliteľnou súčasťou ich kultúry. Akosi mi ale nerozumejú a aj tých mojich pár perzských fráz stráca svoju cenu. Príčine nerozumiem, keďže farsi je úradným jazykom, ktorý sa všetky deti učia v škole, rôzne dialekty kurdštiny sa používajú v súkromnom styku. Ľudia sú ale tak príjemní, že jazyková bariéra nespôsobuje žiadne problémy. 

Strčím hlavu do plného mikrobusu. Na tvárach kompletne ženského osadenstva sa objavia úsmevy a úškrny.  Keď zahlásim svoje meno, opakujú ho potichu z rôznych kútov. Vodič si značí všetkých cestujúcich na papier, ktorý následne odovzdá policajnej kontrole. Netuším, načo im je moje krstné meno, zvláštna byrokracia. Počas jazdy počujem, ako za mojim chrbtom skupinka dievčat spoločne nenápadne skladá anglické vety. Tentoraz im to trvá akosi dlhšie. Odvážia sa po hodine, ľady prelomia až sladkosti, ktoré s poďakovaním prijmem. 

Palangan ma očaril na prvý pohľad. Domčeky naukladané po oboch stranách rieky na skalných zrázoch v krásnej horskej scenérii, tak že strecha jedného domu je zároveň terasou alebo skôr pastvinou toho nad ním. Miesto pôsobí nesmierne idylicky. 

Prostriedkom dedinky tečie rieka, pozdĺž  ktorej je vybudovaná dlhá promenáda. Palangan je hojne naštevovaný miestnymi turistami. Vôbec to ale nevadí, práveže dotvára jedinečný kolorit. Dedinčania sú oblečení vo svojich najlepších odevoch a aj Iránci prichádzajú v sviatočných piatkových šatách, piknikujú alebo sa prechádzajú po promenáde. To isté robím aj ja, chodím hore-dole, s každým sa rozprávam a fotím. 

Do reálnej dediny na druhej strane rieky ale už vyobliekaní návštevníci nezavítajú. Na strmých schodoch plných exkrementov vládnu tí najdôležitejší obyvatelia. Palangan má síce isté príjmy z turizmu, je otvorených pár posedení a obchodíkov, pre väčšinu domácich je však zdrojom obživy chov dobytka a rybolov. Na poľnohospodárstvo jednoducho nie je miesto. Tie úplne najvrchnejšie časti dediny sú už opustené, obyvatelia odišli. 

Palangan má tak neskutočne pôsobivú atmosféru, že tu prespávam. Odchádzam až na druhý deň na obed, štverám sa serpentínkami cez hrebeň do vedlajšej doliny. Plánoval som dvojdňový trek po poľných cestách cez kurdské dediny, viac ako 1000 výškových metrov mi ale zoberie dosť síl. Terén je pre mňa vždy prekvapením, keďže moja offline aplikácia nemá vrstevnice. Navyše na druhej strane hôr zisťujem, že krajina sa otvára, toto údolie sa mi zdá vcelku obyčajné. 30 kilometrový zostup ma neláka, preto keď náhodou ide okolo mikrobus, naskakujem a odveziem sa do Marivanu, mesta blízko hraníc s Irakom. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári odstavili električky do Petržalky, smerujú za Matečnou

Päť traktorov nasleduje farmárov, ktorých polícia odmietla pustiť na strojoch do mesta.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Ako vzniká genocída, a kde je Maďarsko

Nedokážeme sa poučiť z dejín. Toto je len ďalší príklad.


Už ste čítali?